Wudang Kláštery / Temples

Brána do hor - www.wudang-foto-kungfu.cz

Foto rubrika ,,   kláštery   ,, popisuje nejnavštěvovanější  komplex klášterů v oblasti  Wudangské hory. Nejvíce frekventovaná místa si pohodlně stihnete prohlédnout během možná 3 až 5ti dnů. Záleží za jakým účelem chrámy navštěvujete. Na nejvyšší a nejuctívanější vrchol vás vynese moderní lanovka, nebo se můžete projít po schodech ,,do nebe,,. K chrámu na nejvyšší vrchol vedou dvě cesty, jedna kratší a strmější a podle mého názoru také zajímavější. Druhá delší, ne tak strmá, plná obchůdků a lidí. Lidí je na ní víc, protože ta druhá je opravdu strmá :o)

     Celá oblast má dvě výchozí stanoviště mezi nimiž vás budou dopravovat zelené autobusy, na které si zakoupíte lístek u Brány . V oblasti chrámů je spousta krámků s občerstvením i suvenýry. Nebojte se smlouvat, ale nenechte si skazit náladu když to nevyjde ;o) Je to hra ...

English

Photo section ,, temples,, describes the most attractive places of the complex of temples in Wudang Mountains. The most attractive places you can visit in 3 to 5 days. Depends on the purpose of your visit. There is a cabin which can take you to the highest holy peak, or you can clime this mountain using renovated stairs. Stairs to sky ... There are two ways to walk up on the Golden Peak. One is shorter, steaper and also more interesting. The other is longer, not so steap but full of little shops with souvenirs and refreshment.

The whole area has two starting points from which you can walk to temples and so on. In between these two spots you can move by green buses. The ticket for these buses you can buy at The Gate. In the area of temples there are a lot of shops with souvenirs, jewellery, kungfu weapons and a lot of typical Wudang Mountains products like teas and so on. Try to bargain and don't get sad if you don't succeed :o) 

 

 

počítadlo.abz.cz

Kontakt

Wudang - Foto - Kungfu
Brno - Česko / Czech
wudangfotokungfu@gmail.com