Wudang Qigong / O.Lapka Brno/CZ

Když jsem poprvé navštívil Wudang, qigong mi moc neříkal a byl jsem zvědavý co mi Wudang qigong nabídne . Teď už zkušeností se zdravotním Wudang qigongem i   tvrdým Wudang qigongem přibylo, a tak je také potřeba tyto řádky brát - jako zkušenosti. Qi gong je součástí tradičního Wudang kungfu tréningu, nikoliv specializací v naší škole, proto se zmíním o svých zkušenostech raději než o teorii wudang qigongu. To přenechám studentům a odborníkům čínské medicíny.

Wudang Qigong, o kterém bude řeč, je qigong zdravotní a hard ( tvrdý )qigong pro posílení těla např. pro boj ( hard qigong, tvrdý qigong ), ale také pro posílení vůle a celkové odolnosti.

English

When I came to Wudang the first time, I had no idea what is qigong. Now after practicing it I finally have my own experience and that is how these words should be taken - as my own experience. Qigong is part of the traditional training, however it is not the main subject in our school, so I will mention some of my experience rather than speaking about deep theory of qigong. There are still more qualified specialists and students of chinese medicine who knows better.

Qigong that I am going to talk about is qigong for health and hard qigong for strengthening body for combat ( hard qigong ), but also for strengthening ones' will.

 

 

Health Qigong - Wu Xing Qigong - Crane ( heart )

Zdravotní Qigong - Wu Xing Qigong - Jeřáb ( srdce )                   Hard Qigong - Tvrdý Qigong

 

Kontakt

Wudang - Foto - Kungfu
Brno - Česko / Czech
wudangfotokungfu@gmail.com